ΤΑΡΠΑΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ

Γεννήθηκε και μεγάλωσε στη Θεσσαλονίκη.

Σπούδασε Οικονομικά στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης .

Σε ηλικία 6 ετών ασχολήθηκε πρώτη φορά με τους παραδοσιακούς χορούς όλης της Ελλάδας κοντά σε εξαιρετικούς δάσκαλους (όπως Γιώργος Κυνηγόπουλος, Σάκης Παληογιάννης κ.α.).

Στα κρητικά αφιερώθηκε από το 2008 έως και σήμερα.

Στην πορεία της έχει συνεργαστεί μεταξύ άλλων :

• Το 2011 με τη σχολή χορού VIDA LOCA διδάσκοντας Κρητικούς χορούς και γυναικείους αυτοσχεδιασμούς.
  • Το 2012 με το σύλλογο κρητών 'ΞΑΣΤΕΡΙΑ ' Θέρμης, αναλαμβάνοντας τα παιδικά τμήματα και τους γυναικείους αυτό σχεδιασμούς δίπλα στο χορό διδάσκαλο Παναγιώτη Βαρότση.
  • Το 2012 ξεκινάει και η συνεργασία της με τον Πολιτιστικό Αθλητικό Σύλλογο Κατοίκων Νέας Πολιτείας Ευόσμου στα κρητικά τμήματα του συλλόγου αναλαμβάνοντας τα παιδικά τμήματα και τους γυναικείους αυτό σχεδιασμούς που συνεχίζεται έως και σήμερα δίπλα στον χοροδιδάσκαλο Νίκο Κατσιρντάκη.
  • Το 2014 στον Πολιτιστικό Σύλλογο Νικόπολης Σταυρούπολης διδάσκοντας Κρητικούς χορούς.
  • Το 2018 με τον Σύλλογο Κρητών Ωραιοκάστρου 'ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ' όπου και συνεχίζεται έως και σήμερα αναλαμβάνοντας γυναικείους αυτό σχεδιασμούς δίπλα στο χοροδιδάσκαλο Νίκο Πατζατζή και σήμερα με τον Πολύδωρο Γιαννάκη.
  • Έχει παράλληλα πλούσια και πολυετή αφιλοκερδής προσφορά, διδάσκοντας Κρητικούς χορούς σε ενορίες Ευόσμου και Ηλιούπολης.
  • Έχει κάνει σεμινάρια γυναικείων αυτό σχεδιασμών μεταξύ άλλων, στα Μουδανιά Χαλκιδικής σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό επιμορφωτικό σύλλογο 'ΑΠΑΜΕΙΑ' και στην Αριδαία σε συνεργασία με τον σύλλογο 'ΑΛΜΩΠΕΣ'.

«Κονταξοπούλειο» Δημοτικό Γυμναστήριο
Λόρδου Βύρωνος, 570 13, Ωραιόκαστρο
Θεσσαλονίκης
 erotokritosthess@yahoo.gr